springdales school, pusa road SPRINGDALES SCHOOL
DHAULA KUAN - BENITO JUAREZ MARG, DHAULA KUAN, NEW DELHI 110 021
PUSA ROAD - UPPER RIDGE ROAD JUNCTION, NEW DELHI 110 005
KIRTI NAGAR - A 44, KIRTI NAGAR, NEW DELHI - 110015

RESULT PRE-SCHOOL ADMISSION 2020 - 21
DHAULA KUAN

LIST OF SELECTED CANDIDATES FOR ADMISSION TO PRE-SCHOOL CLASS 2020 - 2021 GENERAL CATEGORY IN ALPHABETICAL ORDER (AS PER THE NOTIFICATION OF THE DIRECTORATE OF EDUCATION NO. DE/15(172)/PSB/2016/77 DATED: 19/12/2016)

AS PER OUR ADMISSION NOTICE FOR PRE-SCHOOL 2020-21, 4 VACANT SEATS OF THE STAFF CATEGORY ARE BEING CONVERTED TO GENERAL CATEGORY. THE GENERAL CATEGORY SEATS WHICH WERE 68 IN NUMBER WILL NOW BE 68 + 4 = 72.

ADMISSIONS ARE SUBJECT TO VERIFICATION OF ORIGINAL DOCUMENTS.
NUMBER OF SEATS FOR GENERAL CATEGORY = 72

S.No. Form No. Name of the Child Name of the Parent Total Points
100
1
DK/815 AARUSH BANSAL Mr. AMIT BANSAL
64
2
DK/267 ABEER LUTHRA Mr.VIKRAM LUTHRA
64
3
DK/108 ABEER SINGH GULATI Mr. AVIJIT PAL SINGH GULATI
74
4
DK/1314 ABHED BOSE Mr. PRATIK BOSE
90
5
DK/1850 ADHIRAJ KANODIA Mr. DEEPAK KANODIA
64
6
DK/1612 ADHVIK GUPTA Mr. SHIVAM GUPTA
64
7
DK/1787 ADIT ANJALI KAUSHIK Mr. MANU KAUSHIK
65
8
DK/1556 ADVIK BATRA Mr. RITESH BATRA
90
9
DK/677 AGASTYA SAMAL Mr. ANURODH SAMAL
65
10
DK/547 AHAAN GUGLANI Mr. ANUJ GUGLANI
90
11
DK/1011 AHAAN SINGH KHURANA Mr. JASMEET KHURANA
65
12
DK/596 AIRA THUKRAL Mr. RISHABH THUKRAL
90
13
DK/383 AKSHITA LAPRA Mr. MOHIT LAPRA
64
14
DK/649 ANAIRA MEHRA Mr. UDIT MEHRA
100
15
DK/302 ANANYA GOYAL Mr. NAVDEEP GOYAL
64
16
DK/1546 ANVI SHARMA Mr. RAGHAV SHARMA
100
17
DK/76 ARHANT MEHRA Mr. MANISH MEHRA
74
18
DK/1496 AZEEZ KAUR Mr. GURJEET SINGH MADAAN
90
19
DK/305 DARSH SINGHAL Mr. ANKIT SINGHAL
74
20
DK/1535 HENYSHA Mr. JAGPREET ARORA
64
21
DK/348 HITANSH SINGH RAWAT Mr. PRAVEEN SINGH RAWAT
74
22
DK/759 JAZAL KAUR LUTHRA Mr. CHARANPREET SINGH LUTHRA
64
23
DK/459 KAIRAV MADAN Mr. VARUN MADAN
65
24
DK/1205 KAVYA Mr. HARPAL SINGH
74
25
DK/568 KUSHAAN ADLAKHA Mr. NEERAJ KUMAR ADLAKHA
64
26
DK/1231 MAHIRA RAO ALZAPUR Mr. NAVEEN KUMAR ALZAPUR
74
27
DK/1816 MALACHI JOHN KHAWAS Mr. DANIEL RATNA KHAWAS
74
28
DK/122 MIRAYA AGGARWAL Mr. VIKAL AGGARWAL
90
29
DK/161 MIRAYA BANSAL Mr. PRIYAM BANSAL
75
30
DK/416 MISHA VIJ Mr. MOHIT VIJ
65
31
DK/189 MRUNMAYEE MUKUND BHADE Mr. MUKUND SURESH BHADE
74
32
DK/1807 NAVYA SINGH Mr. MANISH SINGH
74
33
DK/1785 NEEL GOVIND Mr. NITIN GOVIND
65
34
DK/679 NIKSHAY SHARMA Mr. SARISH SHARMA
65
35
DK/281 NIMRAT KAUR SACHDEVA Mr. NAVPREET SINGH SACHDEVA
65
36
DK/61 NIRAV SAPRA Mr. SOURABH SAPRA
64
37
DK/1 PARIDHI BHATI Mr. ABHISHEK BHATI
74
38
DK/1092 PARTH JUNEJA Mr. SIDDHARTH JUNEJA
65
39
DK/1558 PRAHAAN MAGGO Mr. SANCHIT MAGGO
64
40
DK/162 RAISSA KAUR Mr. HARMAN PREET SINGH
74
41
DK/512 REYA CHAWLA Mr. AJAY KUMAR
64
42
DK/346 REYANA AGARWAL Mr. HARSHIV AGARWAL
65
43
DK/1614 RUTHVIK GOLLA Dr. RAMESH GOLLA
74
44
DK/1136 SAACHI MITTAL Mr. SUSHANT MITTAL
64
45
DK/353 SAISHA SAXENA Mr. ATISH SAXENA
74
46
DK/1631 SAMAR WADHWA Mr. MAYANK WADHWA
65
47
DK/101 SAMBIT VANJANI Mr. KUNAL VANJANI
100
48
DK/363 SARTHAK DESWAL Mr. SANDEEP KUMAR
74
49
DK/1542 SHAARIKA KATYAL Mr. SUBODH KATYAL
74
50
DK/79 SHANAYA ARORA Mr. ABHINAV ARORA
65
51
DK/14 SHANAYA GUPTA Mr. SHUVIN KISHAN GUPTA
65
52
DK/631 SHARAVV GUPTA Mr. ABHISHEK GUPTA
64
53
DK/784 SHAURYA JORWAL Mr. DINESH KUMAR MEENA
74
54
DK/987 SHREEJA BIRLA Mr. SAURABH BIRLA
65
55
DK/887 SHREYA SURAN Mr. SOMANSHU SURAN
85
56
DK/651 SOHUM SAWHNEY Mr. SUMIT SAWHNEY
65
57
DK/1722 SURYANSH MITTAL Mr. PULKIT MITTAL
64
58
DK/1178 SYRA SEHRAWAT Mr. KULDEEP SINGH
65
59
DK/534 VANYA ARORA Mr. VARUN ARORA
65
60
DK/137 VEDIKA GUPTA Mr. ANKUR GUPTA
64
61
DK/1914 VEDIKA SONDHI Mr. PRATEEK SONDHI
65
62
DK/97 VIDUR TYAGI MEHTA Mr. GAURAV MEHTA
65
63
DK/164 VIR SAWHNEY Mr. ANKUR SAWHNEY
80
64
DK/298 YASHRAJ ASTIR Mr. KANISHK ASTIR
100
65
DK/646 YOHAAN KHANNA Mr. AMIT KHANNA
64
66
DK/929 YUVAAN JHINGAN Mr. SAURABH JHINGAN
90
67
DK/1166 YUVIKA GUPTA Mr. KUNAL GUPTA
64
68
DK/204 YUVRAAJ SINGH KHARBANDA Mr. TEJVINDER SINGH KHARBANDA
64

RESULT OF LOTTERY FOR 4 VACANT SEATS UNDER GENERAL CATEGORY FOR A TIE OF 55 POINTS HELD ON 24TH JANUARY 2020 IN THE PRESENCE OF THE ADMISSION COMMITTEE AND PARENTS OF THE CANDIDATES.

LIST OF SELECTED CANDIDATES

S.No. Form No. Name of the Child Name of the Parent DRAW POSITION
1
DK/1651 JIAAN KATYAL Mr. GAURAV KATYAL
1
2
DK/747 AIRA HIMANSHU ANEJA Mr. HIMANSHU ANEJA
2
3
DK/432 TARINI SINGH Mr. ABHISHEK SINGH
3
4
DK/1720 EKRAAM SARMA Mr. SUHAIL SARMA
4

WAITING LIST

S.No. Form No. Name of the Child Name of the Parent DRAW POSITION
1
DK/55 SAISHA TREHAN Mr. SANCHIT TREHAN
WL-1
2
DK/71 VIRAAJ AGGARWAL Mr. KUSHAL AGGARWAL
WL-2
3
DK/450 GURVEER SINGH SODHI Mr. RANJEET SINGH SODHI
WL-3
4
DK/1994 AVIR ARORA Mr. VARUN ARORA
WL-4
5
DK/1323 AARNA MURTY Mrs. SUSHAMA MURTY
WL-5
6
DK/969 VEDANSHI GUPTA Mr. RAJAN GUPTA
WL-6
7
DK/1921 YASHVI CHHABRA Mr. PRANSHU CHHABRA
WL-7
8
DK/1622 MYRA CHAWLA Mr. ASHUTOSH CHAWLA
WL-8
9
DK/398 PARIDHI GROVER Mr. SWAPAN GROVER
WL-9
10
DK/764 SAISHA ANAND Mr. RISHI ANAND
WL-10
11
DK/1483 AARUSH KHORANA Mr. ASHISH KHORANA
WL-11
12
DK/573 REYANSHI JAIN Mr. SIDDHARTH JAIN
WL-12
13
DK/763 KIYAN SACHDEVA Mr. KARAN SACHDEVA
WL-13
14
DK/276 DEVANSH CHADHA Mr. PRASHANT CHADHA
WL-14
15
DK/584 DIYA ARORA Mr. AMIT ARORA
WL-15
16
DK/175 MAHEEN SURI Mr. HARSH SURI
WL-16

DATE FOR VERIFICATION OF DOCUMENTS AND ACCEPTANCE OF FEES FOR SELECTED CANDIDATES.
S.No. 1 - 34 27.01.2020 (MONDAY)
9:30 A.M. TO 11:30 A.M.
S.NO. 35-68 AND 4 CANDIDATES SELECTED FROM LOTTERY TO BE HELD ON 27.01.2020 28.01.2020 (TUESDAY)
9:30 A.M. TO 11:30 A.M.
PAYMENT OF FEES 30.01.2020 (Thursday) & 31.01.2020 (Friday)
9:30 A.M. TO 11:30 A.M.
Admission Closes 16.03.2020 (Monday)

Admission Procedure

ADMISSION IS SUBJECT TO VERIFICATION OF ORIGINAL DOCUMENTS

LIST OF DOCUMENTS IN ORIGINAL TO BE PRODUCED AT THE TIME OF VERIFICATION.
  1. Birth certificate of the Child
  2. PROOF OF RESIDENCE (ANY ONE)
    i) Domicile Certificate of child or his/her parents
    ii) Voter ID (EPIC) of any one of the parents
    iii) Electricity Bill/ MTNL telephone bill/ Water Bill in the name of parent
    iv) Passport in the name of any one of the Parent or child
    v) Aadhaar Card/ UID card issued in the name of any one of the parents
    vi) Ration Card/ Smart Card issued in the name of parents (mother/father having name of the Child)
  3. Proof of Sibling
    i) Fee bill of sibling
    ii) Copy of report card
  4. Proof of Alumni
    i) Character certificate
    ii) OSA Membership Card
    ii) School Leaving Certificate